Sinüzit Tedavisi

Posted by Dr.Murat Enöz on May 02, 2014

Akut Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit genellikle basit önlemler ve semptomatik ilaç tedavisi ile kendiliğinden düzelebilen bir hastalıktır. Özellikle ateş, genel vücut kırgınlığı ve iltihabi burun akıntısının iki günden daha uzun sürdüğü hastalarda tedaviye antibiyotikler de eklenmektedir. Burun içerisinin tuzlu sularla yıkanması ve mentol-okaliptüs içeren buhar banyoları yine tedavide faydalıdır.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Burun içerisinde kıkırdak eğriliği, et büyümesi, polip ya da kitle bulunan, allerjik bünyesi olan ve bağışıklık sistemini etkileyen hastalık ya da ilaç kullanımı gibi sinüzitin kronikleşmesini kolaylaştıran hastalık ve durumların varlığında tedavi daha komplekstir. Altta yatan hastalık ve durumlara yönelik tedaviler sinüzit hastalığının tedavisi için gerekebilmektedir. Örneğin polip ve kıkırdak eğriliğine yönelik ameliyatlar ve endoskopik sinüzit ameliyatı gerekebilmektedir.

Sinüzit tedavisi için uygulanan eski ameliyat tekniklerinin yerine günümüzde, doku hasarını en aza indiren fonksiyonel endoskopik teknikler ve balonlu kateter yardımı ile sinüs ameliyatları yapılabilmektedir.

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS)

Posted by Dr.Murat Enöz on May 02, 2014

Özellikle kronik sinüzit hastalığının cerrahi tedavisi için yaklaşık 25 yıl önce, Avusturya' lı doktorlar, Dr. Messerklinger ve Dr. Stamberger tarafından geliştirilen ve daha sonra tüm dünyada popüler bir şekilde uygulanır hale gelen, fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi (FESS), sinüzitin minimal invazif yöntemlerle burun içerisinden endoskop yardımı ile tedavi edilmesini sağlamaktadır. FESS ameliyatı esnasında, balonla sinüzit ameliyatı da yapılabilmektedir.

Farklı boy ve açılardaki endoskoplar kullanılarak, burun içerisinden sinüs ağızlarına ve sinüs boşalma alanlarına yönelik işlemler yapılabilmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) ve Diğer Sinüzit Ameliyatları

Akut Bakteriyel Sinüzit İçin Son Tedavi Rehberindeki Öneriler

Posted by Dr.Murat Enöz on May 02, 2014

Amerikan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (Infectious Diseases Society of America: IDSA)' nin en son 2012 yılında yayınladığı Akut Bakteriyel Sinüzit Tedavi Rehberi (Guideline for Managing Acute Bacterial Sinusitis)' te, akut sinüzitli hastaların sadece %2-10' unda bakterilerin etken olduğu ve genellikle basit soğuk algınlığı virüslerinin akut sinüzitten sorumlu olduğu bildirilmiştir. Virüs enfeksiyonlarında antibiyotikler etkisizdir.Bu nedenle vakaların çoğu kendiliğinden düzelmektedir. Bu son rehberde, vakaların bakteri enfeksiyonu açısından ayırt ettirici özelliklerinin belirlenmesi ve seçilmiş hastalarda da ilk tedavi seçeneği antibiyotik olarak Amoksisilin - Klavulanik Asit kullanılması önerilmektedir.

Konu ile ilgili benzer bir makale linkleri >> Endoskopik Sinüzit Ameliyatı / Akut Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kaynaklar:

●      Sinusitis | University of Maryland Medical Center, from http://umm.edu/health/medical/reports/articles/sinusitis
●      Chronic sinusitis, from Mayo Clinic http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-sinusitis/basics/definition/con-20022039
●      Sinus Infection Pictures, Facts on Sinusitis and Symptoms, from http://www.medicinenet.com/sinusitis/article.htm
●      Sinusitis (Sinus Infection) Treatment, from http://www.niaid.nih.gov/topics/sinusitis/Pages/treatment.aspx
●      Fact Sheet: Sinus Surgery, from https://www.entnet.org/HealthInformation/SinusSurgery.cfm