Balonla Sinüzit Tedavisi Nedir?

Posted by Dr.Murat Enöz on May 05, 2014

Kronik sinüziti olan hastalarda, anatomik değişiklik yapılmaksızın, sadece sinüs boşalma yollarının balon yardımlı kateterlerle genişletilmesi amacıyla "Balon Sinoplasti Prosedürü" geliştirilmiştir.

 

Işıklı rehber tel rehberler kullanılarak sinüs ağızları bulunur ve daha sonra bu rehberler üzerinden balonlu kateterler ilertilerek sinüs ağızlarına yerleştirilir. Balonlar şişirildikçe sinüs ağızları genişler. Dolambaçlı sinüs boşalma alanları için geliştirilmiş olan bu sistemde, balonlu kateterlerin yerleştirilebilmesi için bazı sinüslerde radyasyon içeren floroskopi cihazı da kullanılabilmektedir.

 

Bu sistemde, sinüs ağızlarına ulaşıldıktan sonra, sinüslerin içerisini yıkamak için geliştirilmiş farklı boyutlarda ve açılarda yıkama aparatları da mevcuttur. Aynı şekilde farklı sinüsler için geliştirilmiş farklı boyutlarda balonlu kateterler mevcuttur.

Yeni Balon Sistemlerinde Radyasyon Yerine Işıklı Rehberler Kullanılıyor!

Posted by Dr.Murat Enöz on May 05, 2014

Yeni balon sistemlerinde, ışık gücü arttırılmış, yukarıdaki fotoğrafta görülen tel rehberler kullanılmaktadır. Bu ışıklı sistem sayesinde, ameliyathane odasının ışıkları kapatıldıktan sonra, rehberin hangi sinüste olduğu saptanabilmektedir.

"Balon Sinoplasti" İle Kronik Sinüzit Tedavisi Daha Kolay!

Posted by Dr.Murat Enöz on May 05, 2014

 

"Balon Sinoplasti", sadece burun içerisinden yapılan balonlu kateter uygulaması ile cerrahi kesi yapılmaksızın, sinüs boşalma yollarının genişletilmesi işlemidir. Bu prosedürde, hastanın sinüs ve burun içi  anatomisinde ciddi değişiklik yapılmaz. Klinik araştırmalar, sinüzit belirtilerinin (yüzde ağrı, basınç ve dolgunluk hissi ...), balon sinoplasty ameliyatı sonrasında uzun süreli olarak ortadan kalktığını göstermektedir.

Konu ile ilgili benzer bir makale linkleri >> Endoskopik Sinüzit Ameliyatı / Akut Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kaynaklar:

●      Balloon Sinuplasty Frequently Asked Questions | Acclarent, from http://www.acclarent.com/for-patients/balloon-sinuplasty-faqs
●      Sinus Surgery | Balloon Sinuplasty by ACCLARENT ..., from http://www.balloonsinuplasty.com/
●      Sinuplasty - Johns Hopkins Medicine, from http://www.hopkinsmedicine.org/sinus/surgical_procedures/sinuplasty.html
●      What is Balloon Sinuplasty™? - wiseGEEK, from http://www.wisegeek.com/what-is-balloon-sinuplasty.htm
●      Balloon Sinuplasty - American Rhinologic Society, from http://www.american-rhinologic.org/position_balloon_sinuplasty