Balonla Sinüzit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Posted by Dr.Murat Enöz on May 07, 2014

Balon Sinoplasti, balonlu kateterler yardımı ile sinüs boşalma ağızlarının açılması işlemidir. İşlem genellikle, genel anestezi altında yapılır. Işıklı rehber kateterler yardımı ile sinüs ağızları bulunur.

Farklı sinüslere yönelik farklı boyutlarda kateterler, yıkama sistemleri ve balonlar mevcuttur. 

Yeni balon uygulamalarında, radyasyon içeren floroskopi aleti yerine genellikle transsinüs illüminasyon tekniği kullanılmaktadır. Işık gücü arttırılmış rehber kateterler sinüs içerisine yerleştirildikten sonra, karanlık ortamda telin konumu belirlenmektedir. 

Farklı sinüslere yönelik, yukarıda görülen balonlu kateterlerden mevcuttur. 

 

Sinüs boşalma yolları dolambaçlı ve girintili çıkıntılı olduğundan, kateterlerin yerleştirilebilmesi için açılı farklı aletler ve balonlu kateterler mevcuttur. Balonla sinüzit tedavisi için geliştirilen bu sistemde, burun içerisinden ilave cerrahi kesi ya da doku çıkarılması yapılmamaktadır. En az doku hasrarı ile en etkili rahatlamanın sağlanması amaçlandığından; sadece sinüs ağızları genişletilerek sinüslerin içeriğinin boşalması ve sinüzit belirtilerinin ortadan kalkması amaçlanmaktadır.

 

Yukarıdaki, balon sinoplasti ameliyatının animasyon videosu görülmektedir. 

Yeni Balon Sistemlerinin Farklı Özellikleri Mevcut!

Posted by Dr.Murat Enöz on May 07, 2014

 

Yeni balon sistemlerinde, radyasyon içeren aletler yerine ışıklı kateterler kullanılmaktadır. Bununla birlikte sinüs içeriğinin farklı yönlerden aspire edilmesini sağlayan aletler, sinüs içerisinin yıkanmasını sağlayan aletler ve yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi üç katlantısı olan balonlar geliştirilmiştir. Daya ayrıntılı bilgileri kaynak linklerinde bulabilirsiniz.

Balon Sinoplasti Ofis Şartlarında ve Lokal Anestezi Altında da Yapılabilir!

Posted by Dr.Murat Enöz on May 07, 2014

Yurtdışındaki farklı merkezlerde balon sinoplasti işlemleri ofis şartlarında ve lokal anestezi altında yapılmaktadır.  Bu şartlarda tüm sinüslere kolayca ulaşılabilir. Bu nedenle genellikle hastane ameliyathane şartlarında uygulamayı tercih ediyorum.

Konu ile ilgili benzer bir makale linkleri >> Endoskopik Sinüzit Ameliyatı / Akut Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kaynaklar:

●      Sinus Surgery | Balloon Sinuplasty by ACCLARENT, from http://www.balloonsinuplasty.com/
●      Balloon Sinuplasty - Acclarent, from http://www.acclarent.com/solutions/sinusitis-overview/balloon-sinuplasty-technology
●      Sinuplasty - Johns Hopkins Medicine, from http://www.hopkinsmedicine.org/sinus/surgical_procedures/sinuplasty.html
●      Balloon Sinoplasty - Rhinology Research Society, from http://www.rhinologysociety.org/pages/view/pageid/6/lang/en
●      Surgery of the Nose and Paranasal Sinuses: Principles and ..., from http://books.google.com.tr/