Balon Sinoplasti Ameliyatını Sigorta Karşılar mı?

Posted by Dr.Murat Enöz on May 06, 2014

Balon Sinoplasti Ameliyatı, hastanın poliçesine özel şartlar yoksa, özel sigortalar tarafından karşılanmaktadır. SGK kapsamında değildir. Balonla yapılan sinüzit ameliyatları sonrasında, hastaların şikayetlerinde ve sinüzit ataklarına bağlı kullandıkları ilaç miktarında azalma olmaktadır.

Kronik Sinüzitin Medikal Tedavisinde Kullanılan Bazı İlaçların Bilinmeyen, Tedaviyi Zorlaştırıcı Özellikleri

Posted by Dr.Murat Enöz on May 06, 2014

Sinüzit hastalığının ameliyat dışı medikal tedavisi için farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları ve farklı yan etkileri aşağıdaki gibi sunulabilir:

- Dekonjestan ilaçların bazılarının uyku yapıcı özelliği bazılarının ise aşırı uyarıcı özelliği bulunabilir

- Burun içi kortizonlu spreylerden bazıları "benzalkonyum klorid" içeriri. Bu madde bağışıklık sitemini az da olsa baskılayabilir ve sinüzit hastalarında zaten bağışıklık sitemi zayıf olabilmektedir. Bu maddenin epitel bütünlüğü üzerine olsaı zaralı etkileri olabileceği de savunulmuştur.

- Özellikle kronik sinüziti olan hastalarda altta yatan nedenlerden biri olan allerji tedavisi için verilen antihistaminik ilaçlar burun içerisinde kuruluk ve salgıların koyulaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle koyulaşmış olan salgılarda bakterilerin üremesini kolaylaştırabilecekleri gibi; sinüs boşalma yollarının tıkanmasını da kolaylaştırabilmektedirler.

- Nazal steroid spreyler, burun içerisine sıkıldığında,allerjik komplekslerin neden olduğu iltihabı azaltabilmektedir. Bununla allerjik gıdaların yenmesi sonrasında, IgG kompleksleri tarafından burun içi inflamasyonun artabileceği de gösterilmiştir.

Konu ile ilgili benzer bir makale linkleri >> Endoskopik Sinüzit Ameliyatı / Akut Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kaynaklar:

●      Balloon sinuplasty - Wikipedia, the free encyclopedia, from http://en.wikipedia.org/wiki/Balloon_sinuplasty
●      Best Technique for Sinus Surgery? Doctor Answers, Tips, from http://www.realself.com/question/best-technique-sinus-surgery
●      Balloon Sinuplasty: New Treatment for Sinus Pain Sufferers ..., from http://voices.yahoo.com/balloon-sinuplasty-treatment-sinus-pain-sufferers-8833289.html
●      Noninvasive treatment aids sinus sufferers - CNN.com, from http://edition.cnn.com/2008/HEALTH/dailydose/11/27/sinus.procedure/index.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+rss%2Fhealth%2Fconditions%2Frespiratory_health+(CNNHealth+(Conditions)%3A+Respiratory+Health)
●      sinus surgery - Topix, from http://www.topix.com/forum/med/surgery/TU8RH4BASA0AJOKMG/p81